Recenzje

.

Powieść wciąga już od pierwszej strony i trzyma w uścisku zaciekawienia aż do końca. […] Brat to książka, jakiej jeszcze nie spotkałam we współczesnej literaturze dziecięcej. […] Jest to niewątpliwie powieść, która pomoże zrozumieć dzieciom świat i siebie.

– Qlturka.pl

.

*

.

[…] myślałam że dziś nikt już baśni nie pisze. A jednak. I to naprawdę baśń, taką jaka być powinna. Tajemniczą, magiczną, trochę straszną, trzymającą w napięciu, kończącą się szczęśliwie, ale też wzruszającą, nauczającą i przekazującą prawdy.

– blog „Stasiek poleca”

.

*

.

Im bardziej się w nią zagłębiałam tym bardziej byłam ciekawa co będzie dalej, jakie losy czekają dwóch braci, jak oni się wyplączą z kłopotów w które się wpakowali…

– blog „Książeczki synka i córeczki”

.

*

.

Brat to piękna baśń literacka (…). Z pozoru prosta, jednak kryjąca w sobie niewypowiedzianą głębię (…)

– Sara Glanc, Kosz z książkami

.

*

.

Brat to książka o wysokiej wartości etycznej i estetycznej. Z całą pewnością inna niż większość współczesnych propozycji dla młodego czytelnika.

– blog „Czytajmy polskich autorów”

.

*

.

Brat to piękna, mądra baśń o wyraźnym przesłaniu moralnym, w której dobro triumfuje, a szkoda zostaje naprawiona. Napisana jest niezwykle malarsko, gdyż Emilia Kiereś […] jest mistrzynią „soczystych”, barwnych opisów świata przedstawionego.

– blog „Chodź opowiem Ci o książce”

.

*

.

Książkę można nazwać piękną, zarówno w warstwie fabularnej […], jak i językowej.

– Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu

.

*

.

To piękny, głęboko symboliczny tekst o poszukiwaniu sensu życia i wędrówce do siebie oraz drugiego człowieka; o pokonywaniu czasu i przestrzeni, które prowadzą bohatera (…) do dojrzałości emocjonalnej i wielkiej czystej miłości.

Emilia Kiereś posługuje się bogatą, znakomitą polszczyzną, lekko archaizowaną, momentami poetycką, nic więc dziwnego, że jej opowieść urzeka niezwykłym czarem zarówno małych, jak i dorosłych czytelników.

– Krystyna Heska-Kwaśniewicz, prof. UŚ, Emilia Kiereś, czyli komu dzwonią dzwoneczki. W: Tajemnicze ogrody 3. Rozprawy i szkice z literatury dla dzieci i młodzieży, s. 100-106. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2013.

.

.